پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 5860
تاریخ: 1 بهمن 1393
بانکت بندی اراضی استان مرکزی برای جلوگیری از هرز آبها

بانکت بندی اراضی استان مرکزی برای جلوگیری از هرز آبها

ابوالفضل نوری، با اشاره به بانکت‌بندی اراضی‌های استان مرکزی برای جلوگیری از هرز آبها اظهار داشت: در سال 1370 در استان مرکزی برای افزایش فضای سبز و رونق اقتصاد آبخیزنشینان و روستائیان در اراضی شیب‌دار طرح کشت بادام اجرائی شد. وی افزود: در بسیاری از مناطق استان مرکزی عملیات بانکت‌بندی، کشت نهال و بذر بادام، […]

ابوالفضل نوری، با اشاره به بانکت‌بندی اراضی‌های استان مرکزی برای جلوگیری از هرز آبها اظهار داشت: در سال 1370 در استان مرکزی برای افزایش فضای سبز و رونق اقتصاد آبخیزنشینان و روستائیان در اراضی شیب‌دار طرح کشت بادام اجرائی شد.

وی افزود: در بسیاری از مناطق استان مرکزی عملیات بانکت‌بندی، کشت نهال و بذر بادام، علوفه‌کاری یا کشت رایج منطقه انجام شده است.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: عملیات بیان شده در بین بانکت‌ها در سطح 2 هزار و 800 هکتار از حوزه‌های آبخیز استان‌مرکزی اجرائی شده است.

نوری با اشاره به عملیات‌آبخیزداری در استان مرکزی گفت: اجرائی شدن عملیات‌های آبخیزداری در استان به سبب سود اقتصادی صاحبان اراضی با این طرح استقبال خوبی شد.

وی افزود: در هر هکتار از اراضی 250 اصله نهال و بذر بادام کاشته شده است و متناسب با موقعیت محل علوفه‌کاری نیز شده است  در حالی است که در اراضی شیب‌دار بانکت‌بندی نیز احداث شده است.

معاون منابع طبیعی وآبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: از شرایطی که سبب حاصل‌خیزی خاک در اراضی شیب‌دار می‌شود سالانه بارش بارندگی 300 میلیمتر است.

نوری با اشاره به اهداف اجرای این طرح‌ها گفت: استفاده بهینه و پایدار از عرصه‌های مستعد و شیب‌دار کم‌بازده و افزایش درآمد بهره‌برداران بوده و از اهدفی که این طرح  اجرا شده ذخیره نزولات آسمانی و جلوگیری از جریان هرز آب‌ها و کنترل فرسایش خاک است.

وی افزود: سالیانه مقدار یک هزار متر مکعب حجم کنترل آب در هر هکتار و در سطح بانکت‌ها انجام می‌شود که سبب جلوگیری از فرسایش بی‌رویه منابع آب و خاک می‌شود.

معاون منابع طبیعی وآبخیزداری استان مرکزی با اشاره به جلوگیری از فرسایش بی‌رویه گفت: با جلوگیری از فرسایش خاک اثرات مناسب زیست محیطی واکوسیستم، تقویت مبانی اقتصادی، معیشتی و زندگی روستائیان و افزایش عمر مفید سدهای مخزنی احداث شده در حوزه های آبخیز را به همراه دارد.

نوری تصریح کرد: اگر از عملیات‌های انجام شده در قالب “بانکت بندی و عملیات بیولوژیک مربوطه” صحیح نگهداری شود کنترل فرسایش خاک منابع آب زیر زمینی تغذیه می‌شوند.

منبع: پایگاه خبری تسنیم

QR:بانکت بندی اراضی استان مرکزی برای جلوگیری از هرز آبها

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *