پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 6477
تاریخ: 10 بهمن 1393
زنگ خطر کمبود آب در زنجان

زنگ خطر کمبود آب در زنجان

معاون ‌استاندار زنجان با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال ۹۳ وضعیت آب استان زنجان را بحرانی عنوان کرد و گفت: زنگ خطر کمبود آب در زنجان به صدا درآمده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از تسنیم, جواد رحمتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران، در مورد پروژه‌های عمرانی اجرا شده و در دست اجرای استان زنجان اظهار داشت: با توجه به رویکرد دولت در اجرای پروژه‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالا در سفر رئیس جمهور به زنجان 387 میلیارد تومان برای تمیکل طرح‌ها اختصاص یافت.

وی در مورد مهمترین پروه‌های عمرانی استان زنجان به دو خطه کردن راه‌آهن زنجان- قزوین، احداث سد مشمپا، احداث پتروشیمی و کارخانه فولاد،گازرسانی به روستاهای استان در طول دو سال، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و تبدیل زنجان به نقطه آمادی اشاره کرد.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته 27 درصد اعتبارات عمرانی استان  اختصاص یافت، اعلام کرد: در سال 93، 73 درصد اعتبارات ملی و 57.5 درصد اعتبارات استانی برای تکمیل طرح‌ها محقق شده است که این میزان تا پایان سال افزایش می‌یابد.

وی عنوان کرد: امسال 165 میلیارد تومان برای اجرای یک هزار و 93 پروژه عمرانی تخصیص پیدا کرده تا با توجه به زیرساخت‌های موجود در استان زمینه لازم برای توسعه پایدار فراهم شود.

رحمتی به سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که سبب توسعه پایدار می‌شود، تأکید کرد و افزود: سرمایه‌گذاری در مناطق دارای مزیت‌های نسبی با اولویت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: برای احداث سد مشمپا یک هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و که برآوردهای انجام شده حاکی از آن است که تکمیل این سد با اعتبارات استانی 50 سال به طول می‌انجامید ولی با تأمین فایناس و استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی روند ساخت این سد تسهیل شده است.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان ابراز کرد: برای تکمیل پتروشیمی زنجان که سهم قابل توجهی در توسعه و اشتغال استان دارد، اعتباراتی از صندوق توسعه ملی درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اختصاص بودجه برای طرح‌های بزرگ در استان تصریح کرد: اجرای این طرح‌ها می‌توان در استان تحول ایجاد کند.

انجام مقدمات برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی

رحمتی در مورد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در زنجان اعلام کرد: کارهای مقدماتی برای انتخاب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه اقتصادی انجام می‌شود.

وی در ارتباط با تبدیل زنجان به نقطه آمادی شمالغرب کشور عنوان کرد: با توجه به جغرافیای زنجان و همجواری با هفت استان ایجاد نقطه آمادی علاوه بر پشتیبانی استان‌های همجوار، دپوی کالاهای وارداتی و صادراتی و امکان ذخیره سازی در مدیریت بحران کشور اتفاق می‌افتد و ظرفیت اشتغال گسترده‌ای در استان فراهم می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان از اجرای طرح آبیاری طرح فشار خبر داد و گفت: 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرند.

وضعیت آب استان زنجان بحرانی است

وی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال 93 وضعیت آب استان زنجان را بحرانی عنوان کرد و افزود: زنگ خطر برای شهر زنجان به صدا درآمده است.

رحمتی با ابراز نگرانی از حفر چاه‌های غیر مجاز، بهره‌برداری بی‌رویه آب سدها و کاهش بارندگی، به مدیریت منابع آبی و استفاده از روش‌های مناسب کشت و آبیاری در بخش کشاورزی تأکید کرد.

وی ابراز کرد: با حفر چاه‌های غیر مجاز و بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی سالانه شاهد 18 سانتی‌متر افت منابع زیرزمینی هستیم.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان با اشاره به کاهش آب ذخیره شده سدها به ویژه سد تهم که بخش قابل توجهی از آب آشامیدنی زنجان از آن تأمین می‌شود، اظهار داشت: با ادامه این روند آب پشت‌ این سد در سال‌های آینده به صفر می‌رسد.

افزایش مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های شهری

وی در مورد فعالیت شهرداری‌ها در طرح‌های عمرانی و تأمین منابع مالی این طرح‌ها بیان کرد: 40 درصد درآمد شهرداری‌ها از طریق عوارض و ارزش افزوده تأمین می‌شود و در این رابطه امسال 280 میلیارد ریال از اعتبارات شهرداری از این طریق تأمین شده است.

رحمتی عنوان کرد: منابع درآمدی شهرداری‌ها باید از محل‌های جدید تأمین شود و به جای ثروت فروشی مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌ها افزایش یابد.

وی در مورد پروژه سبزه میدان مطرح کرد: اجرای این طرح که هزینه ساخت آن 4 برابر بودجه مصوب یک سال شهرداری است، تحول بزرگی را در شهرداری زنجان ایجاد می‌کند.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان به مشکلات اجرای طرح‌های گردشگری و تفریحی گاوازنگ و زنجانرود اشاره کرد و گفت: تعهدات در واگذاری زمین‌ها و تأمین زیرساخت‌ها در این مکان‌ها به درستی انجام نشده و اجرای آن‌ها مدتی متوقف بود.

وی ابراز کرد: این پروژه‌ها با مشارکت بخش خصوصی و تأمین بخشی از هزینه‌های آن توسط دولت انجام می‌شود و در طرح‌گردشگری گاوازنگ ایجاد آبشار و قلعه برای افزایش جاذبه گردشگری این منطقه در نظر گرفته شده است.

منبع: پایگاه خبری تسنیم

QR:زنگ خطر کمبود آب در زنجان

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *