پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 8724
تاریخ: 13 اسفند 1393
پای خشکسالی بر گلوی حیات وحش مرکزی

پای خشکسالی بر گلوی حیات وحش مرکزی

دکتر امیر انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه مرکزی، با اشاره به وضعیت جغرافیایی استان که منجر به غنای تنوع ‌زیستی شده است، گفت: استان مرکزی با توجه به قرار گرفتن در مرکز کشور و در بین دو رشته کوه البرز و زاگرس پتانسیل خاصی در اختیار دارد و این امر تنوع ‌زیستی و گونه‌های جانوری خاصی را ایجاد کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی، در روز جهانی حیات‌وحش، حفظ حیوانات را عاملی برای بیمه طبیعت دانست.

 دکتر امیر انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، با اشاره به وضعیت جغرافیایی استان که منجر به غنای تنوع ‌زیستی شده است، گفت: استان مرکزی با توجه به قرار گرفتن در مرکز کشور و در بین دو رشته کوه البرز و زاگرس پتانسیل خاصی در اختیار دارد و این امر تنوع ‌زیستی و گونه‌های جانوری خاصی را ایجاد کرده است.

 وی تعداد گونه‌های جانوری استان را 335 گونه عنوان کرد و با تأکید بر وجود اکثر انواع حیات ‌وحش کشور در استان گفت: 47 درصد پرندگان کشور در استان مرکزی شناسایی شده‌اند به نحوی که از 535 گونه پرنده در کشور 205 گونه در استان مرکزی زندگی می‌کنند.

 انصاری با اشاره به وجود 14 درصد گونه پستانداران کشور در استان مرکزی افزود: گیاهان نیز بخشی از تنوع‌ زیستی به شمار می‌رود که نقش موثری در حیات حیوانات ایفا می‌کنند و از هزار و 336 گونه گیاهی کشور 14 درصد آن در استان مرکزی موجود است. در کنار تمامی این ظرفیت‌ها وجود انواع مارها، دوزیستان، خزندگان و ماهیان نیز منجر به غنای حیات ‌وحش و تنوع زیستی استان شده است.

 وی منطقه حفاظت‌شده هفتاده‌قله، الوند، جاسب و مناطق شکار ممنوع تالاب میقان، خرقان، پلنگاب، چال‌خاتون و بازرجان را در زمره مناطق مهمی دانست که زیستگاه بسیاری از گونه‌های حیات‌وحش استان هستند و درخصوص چالش‌های جدی حیات‌وحش در استان تصریح کرد: مهمترین مشکل حیات وحش در حال حاضر خشکسالی و کمبود منابع آبی است. این امر باعث مهاجرت حیوانات از مناطق زندگی‌شان شده و خطرات بسیاری به همراه دارد.

 مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اضافه کرد: کاهش 20 درصدی بارندگی در استان منجر به کمبود منابع غذایی حیوانات شده است. این شرایط مهاجرت حیات‌وحش از مناطق کم‌آب به مناطق پرآب را موجب شده است و این مهاجرت خطراتی چون تصادف، شکار و تلف شدن حیوان را به دنبال دارد.

 وی مشکل دیگر حیات ‌وحش استان را با توجه به آلودگی‌های زیست ‌محیطی، بحث آلاینده‌ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر کمبود منابع آبی و خشکسالی‌های اخیر، آلاینده‌های موجود در هوا به آب و خاک نیز وارد می‌شود و در کنار آن نیز شاهد ایجاد آلودگی از تغییر فاضلاب و پسآب صنایع در اکوسیستم‌های تالابی و رودخانه‌ها نیز هستیم که منابع آبی موجود را متأثر می‌کند و نهایتا خطرات جدی برای حیوانات به ویژه حیوانات در معرض انقراض را به همراه دارد.

 انصاری با اشاره به بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آبی، انرژی و غذایی استان که بیش از استانداردهای جهانی است به مصرف کود و سموم اشاره کرد و گفت: استفاده کود و سم حیات برخی حیوانات را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد البته با نظارت‌های صورت گرفته، استان مرکزی در این حوزه وضعیت مناسبی نسبت به دیگر نقاط کشور دارد اما، به هرحال باید نسبت به آن حساسیت داشت چراکه این اقدامات، اکوسیستم‌های استان را در معرض تخریب قرار می‌دهد.

 انصاری درخصوص حیات‌وحش در معرض خطر استان گفت: در استان مرکزی 10 گونه‌ی در معرض خطر وجود دارد که اسامی آنها در لیست IUCN نیز درج شده است.

 وی با بیان اینکه مهمترین این حیوانات یوزپلنگ آسیایی است، گفت: احتمال می‌رود به دلیل مجاورت استان مرکزی با استان اصفهان که دارای این گونه باارزش است، این حیوان در استان وجود داشته باشد که البته اثبات این مهم نیازمند بررسی دقیق است.

 وی ادامه داد: تعدادی پرنده شکاری و آگامای سروزغی نیز در استان در آستانه خطر و انقراض قرار دارند‌ اما، پلنگ هفتاد قله نیازمند حمایت و کمک است تا منقرض نشود.

منبع: ایسنا

QR:پای خشکسالی بر گلوی حیات وحش مرکزی

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *