پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 10264
تاریخ: 26 فروردین 1394
استفاده از آب خاکستری در اراک

استفاده از آب خاکستری در اراک

مجتمع‌های مسکونی جدیدالاحداث اراک به سیستم آب خاکستری مجهز خواهند شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از ایسنا، اسماعیل تاج‌آباد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و اینکه کشور به صورت کلی در منطقه‌ای نیمه‌خشک قرار دارد و از این نظر با محدودیت منابع […]

مجتمع‌های مسکونی جدیدالاحداث اراک به سیستم آب خاکستری مجهز خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از ایسنا، اسماعیل تاج‌آباد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و اینکه کشور به صورت کلی در منطقه‌ای نیمه‌خشک قرار دارد و از این نظر با محدودیت منابع آبی مواجه است، بر مصرف بهینه آب و کنترل منابع تاکید کرد.

وی تصریح کرد: عملا زمینه و منبعی برای تحصیل آب اضافی وجود ندارد و تنها راهکار این است که مدیریت درستی در مصرف منابع آبی موجود اعمال شود.

این عضو شورای شهر اراک با اشاره به اینکه بخشی از آب مصرفی شامل آب شرب است و بخشی در فضای سبز و بخشی در منازل صرف شست‌وشو و … می‌شود، گفت: بخش عمده‌ای از آب شرب که با هزینه‌های سنگین تصفیه می‌شود، متاسفانه در مصارف غیرشرب استفاده می‌شود اما، استفاده از آب خاکستری می‌تواند مصرف بهینه را منجر شود.

وی از همکاری سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و شهرداری اراک به منظور انجام مطالعه‌ای به منظور استفاده از آب خاکستری در مجتمع‌هایی که در آینده احداث می‌شوند، خبر داد و افزود: طبق این طرح می‌توان در این مجتمع‌های مسکونی دو نوع فاضلاب تعبیه کرد. یک فاضلاب مختص فلاش تانک که در سرویس بهداشتی منازل استفاده می‌شود و فاضلاب دیگر در مصارف آبی منزل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تاج‌آباد اضافه کرد: طبق این طرح می‌توان آبی که در مصارف دیگر منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد را با تصفیه‌ای ساده به فلاش تانک‌ها برگرداند تا در این مصارف از آب شرب استفاده نشود و علاوه بر آن از این آب که تحت عنوان آب خاکستری نامیده می‌شود، می‌توان برای آبیاری فضای سبز مجتمع نیز بهره برد.

وی با بیان اینکه ابن نوع آب برای شرب مناسب نیست اما، از آب شرب استفاده شده استحصال می‌شود، اظهار کرد: این طرح در حال حاضر در مراحل مطالعاتی است تا همه جوانب آن بررسی شود. بعد از بررسی طرح و تصویب آن به منظور اجرا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک با تاکید بر حفظ مصالح و منابع ملی عنوان کرد: محدودیت این منابع تنها مصرف و مدیریت درست را به ما القا می‌کند. اجرای این طرح از نظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه است حتی می‌توان آب برف و باران این مجتمع‌ها که به راحتی در حال حاضر از دست می‌رود را ذخیره و با پمپاژ ساده در طول سال برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

تاج‌آباد تاکید کرد: اقدامات بسیار سازنده و ساده‌ای را می‌توان در حوزه مصرف بهینه آب انجام داد اما، متاسفانه برای آن برنامه‌ای در دستور کار وجود ندارد. این طرح با جدیت دنبال خواهد شد تا بتوان از منابع آبی بهترین بهره را برد.

آب خاکستری یا Greywater، در واقع آب‌های ضایعاتی (پساب) حاصل از فعالیت‌های معمول روزانه نظیر رخت‌شویی، شستشوی ظروف و حمام کردن است‌ که می‌توانند برای اموری مثل آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان‌های نیازمند رطوبت زیاد همچون گلخانه‌ها، به مصرف مجدد برسند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

QR:استفاده از آب خاکستری در اراک

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *