پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 11540
تاریخ: 26 اردیبهشت 1394
عوامل تهدید کننده تالاب میقان حذف شوند

عوامل تهدید کننده تالاب میقان حذف شوند

استاندار مرکزی گفت: عواملی که حیات تالاب میقان را به خطر اندازند، باید حذف شوند و از آنجا که تالاب میقان در فاصله پنج کیلومتری اراک واقع شده، توجه به حفظ آن برای مهار آلودگی های محیط ضروری است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از مهر زمانی قمی روز گذشته […]

استاندار مرکزی گفت: عواملی که حیات تالاب میقان را به خطر اندازند، باید حذف شوند و از آنجا که تالاب میقان در فاصله پنج کیلومتری اراک واقع شده، توجه به حفظ آن برای مهار آلودگی های محیط ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از مهر زمانی قمی روز گذشته در بازدید از تالاب میقان بر حفاظت از این تالاب تاکید کرد و افزود: حفاظت از محیط زیست و تلاش در جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک، از برنامه های اولویت دار دولت در استان است.

وی اظهار داشت: بهره برداری غیر اصولی احتمالی سولفات سدیم از سوی شرکت املاح معدنی ایران، که در حاشیه تالاب میقان قرار دارد بررسی می شود و در صورت اثبات این امر، از همه ظرفیت های قانونی برای برخورد با آن بهره گرفته می شود.

زمانی قمی گفت: تالاب میقان اراک که میزبان ۱۵درصد از گونه های پرندگان و ۷۳ گونه گیاهی است نباید رو به نابودی برود و این مهم نیازمند همدلی و همزبانی دستگاه های دولتی و مردم منطقه است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: این تالاب تاثیر مستقیم بر آب و هوا و اقلیم منطقه دارد، بنابراین حیات این تالاب باید تحت هر شرایطی باید حفظ شود چرا که خشک شدن این تالاب، ریزگردهای محلی را به دنبال داشته و زندگی شهروندان اراکی را به خطر می اندازد.

وی گفت: تالاب کویری میقان اراک یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر و جزو ۱۰ تالاب شناخته شده کشور است که در سال های گذشته به دلایل مختلف، حیات این تالاب با چالش های جدی مواجه شده است.

تالاب کویری میقان اراک در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد و سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد شده که فصلی است و از منابع مقطعی منطقه تغذیه می شود. با گرم شدن هوا، هر ساله شدت تبخیر آب از دریاچه تالاب میقان به گونه ای است که تا اواخر خرداد خشک شده و با کوچک ترین وزش باد، به کانون ریزگرد و غبار آلودگی شهر اراک تبدیل می شود.

گفتنی است سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار قطعه پرنده مهاجر در فصل پاییز، به تالاب کویری میقان اراک مهاجرت می کنند و یکی از گونه های شاخص این پرندگان که تحت حفاظت بین المللی نیز هست، درنای خاکستری است.

منبع: خبرگزاری مهر

QR:عوامل تهدید کننده تالاب میقان حذف شوند

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *