پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 11708
تاریخ: 29 اردیبهشت 1394
۵۰میلیارد تومان پسآب همدان فروخته شد‌

۵۰میلیارد تومان پسآب همدان فروخته شد‌

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران به نقل از تسنیم مرتضی عزالدین صبح امروز در گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی و مدیران دفاتر بهبود مدیریت شرکت‌های آب منطقه‌ای کشور، اظهار داشت: همدان دارای اقلیم نیمه خشک با بارندگی میانگین در سال 330 میلیمتر است که متاسفانه امسال و سال گذشته این میزان محقق نشده است. وی با اشاره […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران به نقل از تسنیم مرتضی عزالدین صبح امروز در گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی و مدیران دفاتر بهبود مدیریت شرکت‌های آب منطقه‌ای کشور، اظهار داشت: همدان دارای اقلیم نیمه خشک با بارندگی میانگین در سال 330 میلیمتر است که متاسفانه امسال و سال گذشته این میزان محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه همدان با سه حوزه آبریز کرخه، دریاچه نمک و سفیدرود درگیر است، افزود: سالانه میزان حجم نزولات جوی در استان همدان 6 هزار و 388 میلیون مترمکعب بوده که متاسفانه میزان تبخیر نیز در همدان 67 درصد است.

عزالدین میزان آب تجدیدشونده در استان همدان را 2 میلیارد و 688 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: آب‌های زیرزمینی هزار و 948 میلیون مترمکعب و آب‌‎های سطحی 740 میلیون مترمکعب از این میزان را شامل می‎شود.

وی با تصریح بر اینکه میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی 2 هزار و 200 میلیون مترمکعب است، بیان کرد: 13 دشت در استان همدان وجود دارد که تمامی این دشت‌ها ممنوعه شده و در حال حاضر با کسری مخزن 252 میلیون مترمکعبی مواجه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه سالانه در دشت‌های همدان با افت یک متری سطح آب‎های زیرزمینی را داریم، گفت: در حال حاضر 17 هزار و 471 حلقه چاه، 3 هزار و 400 دهنه چشمه و هزار و 603 رشته قنات در استان همدان وجود دارد.

وی با بیان اینکه 90 درصد آب در بخش کشاورزی، 7 درصد در بخش شرب و مابقی در بخش صنعت مصرف می‎شود، گفت: 85 درصد آب موردنیاز استان همدان از منابع آب زیرزمینی و مابقی از منابع آب سطحی تامین می‌شود.

عزالدین با اعلام اینکه 7 پروژه سد و 3 پروژه آبرسانی در استان همدان در دست اجراست، گفت: در حال حاضر هزار و 200 میلیارد تومان پروژه آب در استان همدان تعریف شده که برای اتمام آن‌ها به 810 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه به اینکه سالانه 55 میلیارد تومان اعتبار به شرکت آب منطقه‌ای همدان تخصیص می‎یابد، گفت: اعتبارات شرکت آب منطقه‌ای همدان نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته ولی هنوز پاسخگوی نیازهای مالی شرکت نیست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه درآمدهای شرکت آب منطقه‎ای همدان در سال گذشته نسبت به 92 چهار برابر شده است، تاکید کرد: افزایش درآمد شرکت تنها از طریق اجرای قوانین محقق شده و سال گذشته قرارداد فروش 50 میلیارد تومان پسآب فاضلاب با بخش خصوصی منعقد شد.

وی با اشاره به اینکه تخصیص پسآب فاضلاب در همدان قبل از ابلاغ دستورالعمل وزارت نیرو انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه درآمدهای شرکت آب منطقه‌ای افزایش داشته است، موفق شدیم در بخش اداری پیشرفت‎های مناسبی داشته باشیم.

عزالدین با بیان اینکه از ابتدای امسال خدمات شرکت آب منطقه‎ای همدان در دفاتر پیشخوان ارائه می‎شود، تصریح کرد: این امر سبب تسهیل امور برای و روان‌سازی بروکراسی اداری داشته باشیم که رضایتمندی مردم را نیز در پس داشته است.

وی با تاکید بر اینکه پویایی سازمان به قدرت مالی شرکت و سازمان مربوط می‎شود، افزود: قدرت هزینه‎ای پایین شرکت آب منطقه‌ای سبب شده تا کارشناسان نتوانند توانمندی خود را به درستی ارائه دهند.

عزالدین با اشاره به اینکه تعرفه‎های مناسبی برای درآمدزایی در شرکت آب منطقه‌ای دیده نشده است، افزود: درآمدهای شرکت آب منطقه‌ای بیشتر در نیمه نخست سال محقق می‎شود و این در حالی است که بیشتر تعرفه‌ها در نیمه دوم سال از سوی وزارت نیرو ابلاغ می‎شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه روال خوبی برای درآمدزایی در بخش آب تعریف نشده است، تصریح کرد: در زمینه تعرفه‌های آب در بخش کشاورزی و نیروگاه‌ها با بلاتکلیفی مواجه هستیم و این امر نیازمند دگرگونی در تعرفه‌هاست.

منبع : خبرگزاری تسنیم

QR:۵۰میلیارد تومان پسآب همدان فروخته شد‌

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *