پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 12978
تاریخ: 29 خرداد 1394
آلاینده‌های صنعتی، ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را تغییر داده است.

آلاینده‌های صنعتی، ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را تغییر داده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ریزگردها مهمترین بحث در تغییر آب‌وهوای شهر اراک بوده گفت: شرکت املاح ایران یکی از آلاینده‌های هوای شهر اراک به شمار می‌رود که ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را بر هم زده است. عباس رجائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آلایندگی هوای کلانشهر اراک […]

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ریزگردها مهمترین بحث در تغییر آب‌وهوای شهر اراک بوده گفت: شرکت املاح ایران یکی از آلاینده‌های هوای شهر اراک به شمار می‌رود که ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را بر هم زده است.

عباس رجائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آلایندگی هوای کلانشهر اراک اظهار داشت: شرکت املاح ایران یکی از آلاینده‌های هوای شهر اراک به شمار می‌رود که ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را بر هم زده است.

وی افزود: وجود این شرکت سبب شده تا پدیده ریزگردها شدت پیدا کرده و از سوی دیگر سطح درجه حرارت هوا تغییر پیدا کند و به تبع آن بارندگی‌ها کاهش یابد که رفع این مشکل نیازمند برنامه منسجم از سوی مسئولان دولت و قوه قضائیه است که باید در این راستا اقداماتی مؤثر را انجام دهند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه این ضرورت توسط دستگاه‌ها دیده نشده چرا که نابودی تالاب میقان سبب ایجاد فاجعه زیست محیطی می‌شود، بارها این موضوع مطرح شده و در این راستا مسئولان دادستانی می‌توانند به عنوان مدعی‌الامور این مسئله را پیگیری کنند.

رجائی با اشاره به اقدامات خود به عنوان نماینده مردم در این حوزه گفت: به تازگی در نامه‌ای مستندات کافی را در این بخش به رئیس جمهور ارائه کرده‌ام و از سوی دیگر نیز شنیده‌ام که محیط زیست استان نیز فعال‌تر شده و استاندار وقت نیز به جد موضوع را پیگیری می‌کند و امیدوارم که استان به این عقلانیت رسیده باشد که شرکت املاح معدنی برای شرایط زیست محیطی بسیار مضر بوده و مسئولان اراک به این نتیجه برسند که این شرکت بهتر است جمع شود.

وی افزود: در حوزه کاهش آلودگی به جزم‌گرائی معتقد نبوده و از سوی دیگر نیز اعتقاد نداریم که بگوئیم تمامی مسائل حل شده تا عزم عمومی در استان شکل نگیرد و افراد وظایفشان را به درستی انجام ندهند این مشکل حل نمی‌شود اما نسخه آلودگی امروز اراک با نسخه 10 سال گذشته که من وارد مجلس شدم متفاوت است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روزی که به مجلس رفتم طرح جامع کاهش آلودگی وجود نداشت و نمی‌دانستیم به دنبال چه چیز باید برویم اما امروز چنین نیست آندسازی راه‌اندازی و نیروگاه شازند دیگر پمپاژ آلودگی نمی‌کند، تعداد جایگاه‌های CNG امروز دست کم به 20 عدد رسیده و نیمی از خودروهای عمومی موجود در این شهر گازسوز هستند و اراک دیگر به عنوان شهر آلوده کشور مطرح نبوده و تعداد روزهای آلوده در اراک کاهش یافته مگر بحث ریزگردها که آن هم وارداتی بوده و عوامل دیگری سبب بروز آن شده است.

رجائی با اشاره به اقدامات مؤثر در حوزه کاهش آلودگی هوای شهر اراک خاطرنشان کرد: تأسیس شبکه ریلی داخل شهری و طرح جامع کاهش آلودگی هوا برای این کلانشهر مصوب و اعتبارات آن نیز از محل مازاد اعتبارات استان اختصاص یافته و موضوع ریزگردها مهمترین بحث در تغییر آب‌وهوای شهر اراک است و بر این اساس باید به آلودگی هوای اراک نگاه کنیم ولی هنوز این معضل حل نشده و از دید من تمامی دستگاه‌هایی که در مقابل کارخانه املاح مماشات می‌کنند به مردم این شهر خیانت کرده و باید به انان پاسخ‌گو باشند.

QR:آلاینده‌های صنعتی، ترکیبات زیست محیطی تالاب میقان را تغییر داده است.

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *