پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 12967
تاریخ: 29 خرداد 1394
۷۴ درصد منابع آبی کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

۷۴ درصد منابع آبی کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی در اردبیل گفت:‌ ۷۴ درصد منابع آبی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که این آمار در حد یک فاجعه است. به گزارش “پایگاه خبری تحلیلی آب ایران” و به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی مراداکبری صبح امروز در آئین بهره‌برداری‌ از پروژه عظیم شبکه آبیاری پایین دست […]

معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی در اردبیل گفت:‌ ۷۴ درصد منابع آبی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که این آمار در حد یک فاجعه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران" href="http://www.WaterNews.ir">“پایگاه خبری تحلیلی آب ایران” و به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی مراداکبری صبح امروز در آئین بهره‌برداری‌ از پروژه عظیم شبکه آبیاری پایین دست سد یامچی اردبیل اظهار داشت:‌ متاسفانه کشور در شرایط خوبی از لحاظ منابع آبی قرار ندارد و شاخص‌های آبی و متوسط جهانی آن نشان می‌دهد که منابع آبی در کشور بیش از حد مجاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت:‌ استفاده 10 تا 20 درصدی از منابع آبی در حد بحران متوسط، استفاده 40 درصدی در حد بحران و استفاده بیش از 60 درصدی منابع آبی در حد یک فاجعه تلقی می‌شود که این آمار در کشور حدود 74 درصد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد:‌ باید با استفاده از راهکارهای نوین استفاده از منابع آبی کشور کاهش یابد که در این زمینه آب‌های زیرزمینی نیز بیش از حد مجاز مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مراد اکبری تصریح کرد: در نیمه دوم دهه 30 و نیمه نخست دهه 40 در کشور دوران خشکسالی شدیدی وجود داشته که بعد از آن دوران با خشکسالی شدیدی مواجه نبودیم ولی متاسفانه از 8 سال پیش خشکسالی در کشور نمایان شده و آسیبی جدی به منابع آبی وارد کرده است.

وی افزود:‌ در سال 92 در حدود 9 میلیارد مترمکعب بیلان منفی استفاده از منابع آبی زیرزمینی در کشور داشتیم که بسیار فراوان‌تر از حد مجاز از این منابع ستفاده شده که در این زمینه یکی از عواید منفی، تهدید تامین آب شرب شهرهای بزرگ کشور است.

معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: ‌خوشبختانه دولت یازدهم توجه بسیار خوبی به منابع آبی داشته و امسال بالغ بر 200 میلیارد تومان برای سد خداآفرین اردبیل تخصیص اعتبار انجام شده است ودر کنار آن 45 میلیارد تومان نیز برای آبیاری تحت فشار اعتبار در نظر گرفته و باید از این فرصت استفاده کنیم و بتوانیم این منابع را برای رونق بخش کشاورزی به طور مطلوب جذب کنیم.

QR:۷۴ درصد منابع آبی کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *