پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری: آب
کد خبر: 13264
تاریخ: 8 تیر 1394
آب‌دهی چاه‌ های همدان 137 لیتر در ثانیه کاهش یافته است

آب‌دهی چاه‌ های همدان 137 لیتر در ثانیه کاهش یافته است

مدیرعامل آبفای استان همدان گفت: آب‌دهی چاه‌های تامین کننده آب شرب استان همدان نسبت به گذشته 137 لیتر در ثانیه کاهش یافته است.   به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران، مهندس “سیدهادی حسینی‌بیدار” در گفت‌و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بیان اینکه جمعیت شهری استان همدان حدود یک میلیون و 90 […]

مدیرعامل آبفای استان همدان گفت: آب‌دهی چاه‌های تامین کننده آب شرب استان همدان نسبت به گذشته 137 لیتر در ثانیه کاهش یافته است.
  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران، مهندس “سیدهادی حسینی‌بیدار” در گفت‌و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بیان اینکه جمعیت شهری استان همدان حدود یک میلیون و 90 هزار نفر است، اظهار کرد: یک میلیون و 87 هزار نفر معادل 99.8 درصد از جمعیت شهری تحت پوشش خدمات آب هستند و به 29 شهر واقع در 9 شهرستان استان خدمات آب ارائه می‌شود.
وی درصد جمعیت تحت پوشش فاضلاب را 65.66 درصد و از متوسط کشوری که 45.47 درصد است، بالاتر دانست و تصریح کرد: تامین آب شرب مشترکین از طریق 212 حلقه چاه، دو رشته چشمه، یک رشته قنات و 75 باب مخزن با ظرفیت ذخیره 294 هزار مترمکعب آب انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 24 باب ایستگاه پمپاژ بین 6 تا 7 مرحله پمپاژ آب را برای تامین آب شرب مشترکین انجام می‌دهد، اظهار کرد: طول کل شبکه توزیع آب استان دو هزار و 557 کیلومتر و خطوط انتقال 442 کیلومتر است.
مدیرعامل آبفای استان همدان در ادامه به تاثیر پدیده تغییر اقلیم در این استان اشاره کرد و گفت: میزان بارندگی‌ها در شهر همدان نسبت به سال گذشته 47 درصد و نسبت به بلندمدت 35 درصد کاهش یافته است، به طوریکه در اردیبهشت‌ماه سال گذشته بیشترین میزان بارندگی 126 میلی‌متر و کمترین آن 37 میلیمتر بود، اما امسال 6 میلیمتر بارندگی داشتیم.
وی وضعیت آب را بسیار سخت اعلام کرد و افزود: در گذشته از چاه‌های استان همدان 217 لیتر در ثانیه استحصال آب انجام می‌شد؛ اما امروز میزان آب‌دهی کم و به 80 لیتر در ثانیه رسیده است.
وی با اشاره به کاهش 16 درصدی دبی آب، افزود: ذخیره سد اکباتان در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است و در زمان حاضر علاوه بر سد، چاه‌ها نیز منبع تغذیه هستند هر چند در گذشته به علت کاهش بارندگی‌ها از رودخانه عباس‌آباد و خاکو برای تامین آب شرب استفاده می‌کردیم، اما در فصل زراعی این منابع را از دست دادیم.
وی تصریح کرد: برای جلوگیری از قطعی آب در شهر همدان میزان مصرف آب را با دستگاه فشار کنترل‌گر آنلاین مدیریت می‌کنیم تا از این طریق آب در مخازن ذخیره شود و از مصرف آب بکاهیم و به نوعی مدیریت مصرف داشته باشیم.
حسینی‌بیدار ی افزایش جمعیت، عدم تعادل در مصارف و منابع، عدم اقتصاد کافی برای آب، کاهش بارندگی و افزایش جمعیت شهرنشین را از جمله مشکلات پیش‌رو در تامین آب دانست و گفت: مشترکان باید خود را با شرایط به وجود آمده وفق داده و میزان مصرف را کاهش دهند.
مدیرعامل آبفای استان همدان با اشاره به اینکه 30 درصد شبکه‌های آب استان فرسوده است، اظهار کرد: طبق تخمین سال گذشته اصلاح شبکه‌های آب 118 میلیارد تومان هزینه دارد.
وی هدررفت واقعی آب را 14 درصد، ظاهری را 9 درصد و بدون درآمد را 1.9 درصد عنوان کرد و با اشاره به اعتبارات شرکت گفت: سال گذشته کل اعتبارات مصوب این شرکت 36 میلیارد تومان بوده که 25 میلیارد تومان معادل 70 درصد آن تخصیص یافت.
وی با اشاره به تخصیص 18 میلیارد تومانی اعتبار در بخش فاضلاب ادامه داد: بودجه بخش فاضلاب امسال 26 میلیارد تومان مصوب شده که در مقایسه با سال گذشته 43 درصد افزایش یافته البته هنوز اعتباری در اختیار ما قرار نگرفته است.
حسینی‌بیدار در بخش دیگری استان همدان در تنش آبی به سرمی‌برد، اظهار کرد: سال گذشته در خط قرمز تنش سپس به خط آبی رسیدیم، اما امسال 85 درصد شهرهای استان در حالت تنش هستند.
وی در ادامه به کاهش هفت درصدی مصرف در سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: با مدیریت مصرف و دستگاه کنترل‌گر داخل شهر به آمار موجود رسیده‌ایم به طوریکه هفت درصد معادل 110 لیتر در ثانیه آب یا 111 حلقه چاه است.
وی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار هم در افزایش مصرف آب تاثیرگذار است، اضافه کرد: همچنین هشت دستگاه کنترل‌گر به صورت تعهدی خریداری شده و پیگیر برپایی مناقصه برای خرید 30 دستگاه دیگر هستیم و 20 روز دیگر پیمانکار برنده می‌شود.
وی با بیان اینکه شب‌ها از سال 11 شب به بعد به علت کمبود آب، فشار آب شبکه را کم می‌کنیم، تصریح کرد: با نصب 38 دستگاه کنترل‌گر فشار به صورت از راه دور فشار آب را کنترل می‌کنیم.
منبع: پاون

 

QR:آب‌دهی چاه‌ های همدان 137 لیتر در ثانیه کاهش یافته است

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *