پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری: آب و فاضلاب
کد خبر: 15620
تاریخ: 31 مرداد 1394
پروژه خط انتقال پساب همدان در مدت کمتر از یک سال اجرایی شدمدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای همدان:

پروژه خط انتقال پساب همدان در مدت کمتر از یک سال اجرایی شد

مرتضی عزالدین، با اشاره به اینکه پروژه خط انتقال پساب همدان در مدت کمتر از یک سال اجرایی شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیروگاه مفتح همدان برای تولید برق آب بسیاری مصرف کرده و از این رو مشکلات بسیاری برای منطقه ایجاد کرده بود که تصمیم بر این شد با اجرای این خط انتقال بتوان مشکل تامین آب نیروگاه را برطرف کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران به نقل از تسنیم، مرتضی عزالدین، با اشاره به اینکه پروژه خط انتقال پساب همدان در مدت کمتر از یک سال اجرایی شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیروگاه مفتح همدان برای تولید برق آب بسیاری مصرف کرده و از این رو مشکلات بسیاری برای منطقه ایجاد کرده بود که تصمیم بر این شد با اجرای این خط انتقال بتوان مشکل تامین آب نیروگاه را برطرف کرد.

وی بیان کرد: پروژه خط انتقال پساب فاضلاب همدان به نیروگاه مفتح به عنوان یکی از پروژه‎های قابل افتتاح توسط رئیس جمهور بوده و در روز سفر به بهره‎برداری می‌‏رسد.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی خط انتقال پساب همدان به نیروگاه مفتح از تیر ماه سال گذشته آغاز شد، افزود: خط انتقال پساب به نیروگاه نزدیک به 43 کیلومتر طول داشته که با تامین ورق و لوله، لوله‎گذاری در زمان کمی اجرایی شد.

عزالدین با اعلام اینکه برای اجرای این پروژه 70 میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: در این پروژه از پیمانکار بومی استفاده شد و خوشبختانه عملکرد خوبی را در انجام پروژه از خود نشان داده و در حال حاضر نیز 10 میلیارد تومان طلب دارد.

وی بیان کرد: براساس قرارداد بین شرکت آبفا همدان و رق باختر سالانه باید 15 میلیون مترمکعب پساب به نیروگاه مفتح برای تولید برق منتقل شود که از هفته‎های گذشته انتقال آزمایشی 200 لیتر در ثانیه پساب به نیروگاه آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای همدان عنوان کرد: به دنبال این هستیم تا انتقال پساب به نیروگاه را به 400 لیتر در ثانیه برسانیم که با این وضعیت امسال 8 میلیون مترمکعب پساب فاضلاب به نیروگاه مفتح همدان منتقل می‎شود.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه مفتح ظرفیت تولید هزار مگاوات برق در روز را دارد، تاکید کرد: قبل از انتقال پساب به نیروگاه، ظرفیت تولید این نیروگاه نزدیک به 250 مگاوات بود که خوشبختانه در حال حاضر به 900 مگاوات رسیده و برداشت آب از چاه‎ها نیز کاهش یافته است.

عزالدین با اعلام اینکه نیروگاه مفتح همدان مجور بهره‎برداری 28 حلقه چاه برای تامین آب موردنیاز خود را دارد که 22 حلقه در مدار است، گفت: با انتقال پساب فاضلاب همدان این چاه‎ها از مدار خارج شده و تنها یک حلقه چاه برای تامین آب شرب باقی می‎ماند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای همدان تصریح کرد: طرح خط انتقال پساب فاضلاب به نیروگاه مفتح همدان به گونه‎ای طراحی شده نیاز فولاد ویان و منطقه ویژه اقتصادی جهان‎آباد به پساب را نیز تامین می‏‌کند.

وی با اشاره به اینکه این استان همدان در تنش آبی شدیدی قرار دارد، عنوان کرد: این امر می‎طلبد تا صنایعی را که قابلیت استفاده از پساب دارند شناسایی کرده و به جای مصرف آب، پساب در اختیار آنها قرار گیرد تا برداشت ازمنابع آبی همدان کاهش یابد.

QR:پروژه خط انتقال پساب همدان در مدت کمتر از یک سال اجرایی شد

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *