پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری: آب
کد خبر: 14723
تاریخ: 4 مرداد 1394
وضعیت فوق بحرانی آب شهرستان جمفرماندار شهرستان جم:

وضعیت فوق بحرانی آب شهرستان جم

فرماندار شهرستان جم با اشاره به اینکه شرایط آب این شهرستان فراتر از بحران است، بر ضرورت حل این مشکل تاکید کرد.

فرماندار شهرستان جم با اشاره به اینکه شرایط آب این شهرستان فراتر از بحران است، بر ضرورت حل این مشکل تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران و به نقل از مهر، فتح الله نوروزی ظهر یکشنبه در نشست مشترک شورای حفاظت منابع آب و کارگروه آب و کشاورزی شهرستان جم که با حضور مدیران آب استان برگزار شد با تاکید بر وضعیت بسیار حاد آب شهرستان جم خواستار توجه ویژه ی همه ی مسئولان و متولیان شهرستان و استان در بهبود شرایط آب این شهرستان شد.

وی با بیان اینکه وضعیت آب شهرستان جم از وضعیت بحران فراتر رفته است، افزود: متاسفانه آب جم مورد غفلت شدید و ضعف مدیریت در سالیان گذشته قرار گرفته است و اگر قرار است این بحران حل شود نیازمند عزم جدی و قرار گرفتن در اولویت اول نگاه استان است.

نوروزی اضافه کرد: در سال گذشته تلاش های بسیار خوب و اقدامات شایسته ای در حل مشکلات آب جم بر داشته شده است اما تا عبور از بحران هنوز فاصله زیادی داریم و مردم در تابستان با مشکلات بسیار شدیدی مواجه هستند.

وی از کاهش شدید حجم منابع آب، برداشت بی رویه و خارج از قاعده، فرسودگی بخش اعظم خطوط انتقال شهری و روستایی و شکستگی های مکرر، کمبود امکانات آبرسانی در شرایط اضطراری، عدم وجود مخازن ذخیره و تعدیل و توزیع آب به عنوان مشکلات شهرستان جم یاد کرد و گفت: وجود این مشکلات نوعی بی نظمی در حوزه ی آب شهرستان جم را به نمایش می گذارد که لازم است این موضوع با تلاش و دغدغه مندی همه ی مسئولین مرتفع شود.

مشکلات آب جم به صورت ویژه و متمایز دیده شود

نوروزی میانگین هدر رفت آب در شهرستان جم را نیز بسیار بالاتر از میانگین کشوری دانست و تصریح کرد: اگر قرار است از مردم بخواهیم صرفه جویی کنند باید عملا خود نیز در راستای جلوگیری از هدر رفت و صرفه جویی قبل از کنتور، اقدام کنیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان جم اظهار داشت: وضعیت آب جم از تعارف گذشته است و نیاز است راهکارهای حل مشکل با جدیت و همدلی پیگیری و اجرایی شود.

وی شرایط اقلیمی و جمعیتی شهرستان جم را بسیار متفاوت تر از سایر نقاط استان دانست و گفت: شهرستان جم به دلیل  میزبانی شهرک های مسکونی و صنایع بزرگ نفت و گاز، شهرستانی مهاجر پذیر و با رشد جمعیتی بالاست که این شرایط ایجاب می کند که مشکلات جم نیز به صورت ویژه و متمایز دیده شود.

کشت فضای باز در جم توجیهی ندارد

نوروزی با اشاره به کشت بی رویه گوجه و خیار و هندوانه در فضای باز در سال های قبل را یکی از عوامل تشدید کننده و تهدید کننده منابع آبی جم بر شمرد و اظهار داشت: آنچه مشخص است اینکه شهرستان جم همواره به داشتن باغ های مرکبات و خرما معروف بوده است و قطعا کشت های فضای باز هیچ توجیهی ندارد.

وی به لزوم رعایت سقف تعریف شده کشت فضای باز برای سال جاری اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از کشت های غیر مجاز، کمیته ای در راستای رصد و مقابله با این موضوع تشکیل و قبل از آغاز کشت، اقدامات لازم و پیشگیرانه انجام شود.

اعتبارات قطره چکانی جوابگوی مشکلات نیست

رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان جم هم چنین خواستار تسهیل در تمدید پروانه های بهره برداری و کنتور گذاری چاه های مجوز دار شد و افزود: با وضعیت کنونی آب جم، پایش مستمر و دقیق میزان برداشت آب الزامی است و لازم است با متخلفان نیز به صورت جدی برخورد شود.

فتح الله نوروزی با تاکید بر اینکه اعتبارات قطره چکانی جوابگوی مشکلات آب شهرستان نبوده و نخواهد بود تصریح کرد: قطعا موضوع آب را به عنوان اولویت اول در اعتبارات شهرستان خواهیم دید اما رفع مشکلات زیرساختی آب شهرستان جم فراتر از توان اعتباری شهرستان است و لازم است مدیران آب استان نیز در این زمینه حمایت ویژه را داشته باشند.

نوروزی با تاکید بر لزوم تسریع در بهره برداری از خط انتقال آب شیرین از دریا به جم اظهار داشت: با توجه به تنگناهای موجود شهرستان در حوزه ی آب، امید است این خط انتقال که نقش حیاتی در رفع مشکلات مردم دارد با نگاه ویژه وزارت نفت هر چه سریعتر تکمیل شود.

QR:وضعیت فوق بحرانی آب شهرستان جم

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *