پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 29402
تاریخ: 15 آبان 1395
۷۰ درصد آب کشاورزی در استان مرکزی هدر می‌رود مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی:

۷۰ درصد آب کشاورزی در استان مرکزی هدر می‌رود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: راندمان آب کشاورزی استان مرکزی تنها ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد آن هدر می‌رود.

پایگاه خبری تحلیلی آب ایران، عزت‌الله آمره‌ای ظهر امروز در نشست حفاظت از منابع آب شهرستان اراک با اشاره به مشکلات هدررفت آب در بخش کشاورزی اظهار داشت: متاسفانه 70 درصد منابع آبی مورد استفاده در بخش کشاورزی استان مرکزی هدر می‌رود و تنها 30 درصد راندمان داریم که نیازمند اقداماتی برای کاهش این میزان هدررفت آب هستیم.

وی افزود: استفاده از روش‌های سنتی و استفاده نکردن از روش‌های مدرن عامل اصلی این هدررفت و افت آب است در این زمینه آموزش‌هایی داده می‌شود اما به‌سبب پایین بودن سطح سواد در قشر کشاورز کار آموزش با مشکل روبه‌رو است و تنها 15 درصد کشاورزی استان از سیستم آبیاری مدرن استفاده می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: باید با انجام اقدامات اثرگذار به‌دنبال مدیریت مصرف آب در این بخش باشیم و اگر امکان تغییر کشت استراتژیک نیست می‌توان با استفاده از کشت‌های کم آب‌بر به نتایج مطلوب در زمینه مدیریت مصرف آب رسید.

آمره‌ای بیان کرد: به همین منظور باید از کشت هندوانه و اجاره زمین‌های کشاورزی به کشاورزان قم، اصفهان و همدان جلوگیری کرد و در صورت رعایت نشدن موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود زیرا هندوانه محصولی با مصرف آب زیاد و بدون صرفه اقتصادی است

وی ادامه داد: همچنین با استفاده از کنتورهای حجمی می‌توان در کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی حرکت کرد که هزینه تامین این کنتورها را می‌توان با گرفتن تسهیلاتی از بانک‌ها تامین کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی عنوان کرد: به منظور بهینه کردن مصرف آب در شهر اراک، شهرداری اراک باید آب مورد نیاز فضای سبز را از آب آشامیدنی جدا کند زیرا آبرسانی در حوزه آشامیدنی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در حال حاضر تمامی شهرهای استان مرکزی به جز تفرش و ساوه تا 20 سال آینده مشکل تامین آب ندارند.

آمره‌ای افزود: با وجود بارش خوبی که امسال سبب سرریز سد کمال صالح اراک شد هنوز ضرورت مدیریت مصرف آب وجود دارد برای توسعه صنعت استان مرکزی محدودیت استفاده از آب زیرزمینی وجود دارد که این امر مستلزم استفاده پساب تصفیه‌خانه اراک در این بخش است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل دخل و تصرف در حریم رودخانه ها به‌سبب نبود بارندگی است و رواج کشت و کار و ساخت و ساز به حریم رودخانه ها آسیب جدی وارد کرده است برداشت غیراصولی از کارخانه سولفات اطراف تالاب میقان سبب آسیب به این اکوسیستم شده است که جبران آن امکان‌پذیر نیست.

منبع، خبرگزاری تسنیم

QR:۷۰ درصد آب کشاورزی در استان مرکزی هدر می‌رود

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *