پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری:
کد خبر: 30182
تاریخ: 13 آذر 1395
تغییر شیوه آبیاری راه پیشگیری از بحران آب استاندار قزوین بیان کرد:

تغییر شیوه آبیاری راه پیشگیری از بحران آب

استاندار قزوین بیان کرد: راه پیشگیری از مواجهه با بحران آب و نابودی خاک، تغییر شیوه های آبیاری در بخش کشاورزی از سنتی به مدرن است.

پایگاه خبری تحلیلی آب ایران، فریدون همتی بعدازظهر پنجشنبه در حاشیه بازدید از اجرای طرح های آبیاری نوین در باغ های منطقه جمال آباد قزوین بیان کرد: اگر خواهان مقابله با کم آبی و روبرو نشدن با بحران آب در آینده هستیم باید شاهد تسریع در اجرای روش های آبیاری مدرن در زمین های کشاورزی خود باشیم.
استاندار قزوین ادامه داد: در صورت همکاری متقابل بین دولت و کشاورزان و با اجرای شیوه های مدرن آبیاری در اراضی از وقوع یک بحران بزرگ در حوزه تخریب و از بین رفتن زمین های کشاورزی جلوگیری کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه اعتبارهای دولتی محدود بوده اما با این وجود دولت بخش قابل توجهی از هزینه های اجرای آبیاری های نوین در اراضی کشاورزی را تقبل می کند، یادآور شد: با این وجود اجرای سامانه های آبیاری نوین در زمین های کشاورزی استان به 30 تا 40 سال زمان نیاز دارد.
استاندار قزوین در ادامه خواستار مشارکت جدی کشاورزان استان در اجرای طرح های آبیاری نوین شد و افزود: اگر شاهد همراهی و مشارکت لازم از سوی کشاورزان در این رابطه نباشیم خود را باید برای تشدید تنش های آبی و از بین رفتن زمین های کشاورزی و تبدیل آنها به بیابان و شوره زار آماده کنیم.
نماینده عالی دولت در استان قزوین، اجرای روش های آبیاری مدرن را دارای توجیه اقتصادی و به سود کشاورزان دانست و گفت: بدون شک هزینه های اجرای چنین سامانه هایی در زمین های کشاورزی با صرفه جویی در مصرف آب، افزایش کیفیت و تولید مناسب در مدت کوتاهی جبران می شود.
همتی با بیان اینکه امسال با مصوبه سفر رئیس جمهوری به قزوین 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به روش های آبیاری مدرن تجهیز می شوند، ادامه داد: دولت به تعهد خود در این زمینه پایبند بوده و سهم خود برای اجرای این طرح بزرگ را می پردازد.
مقام عالی اجرایی استان قزوین اضافه کرد: به طور مستمر از روند اجرای طرح های آبیاری نوین در زمین های کشاورزی استان بازدید می کنیم تا در پایان سال، شاهد تحقق تعهد دولت در این زمینه باشیم.
استاندار قزوین در جریان این بازدید از نزدیک در جریان روند اجرای سامانه های آبیاری قطره ای در باغ های منطقه جمال آباد قرار گرفت.
تاکنون 678 هکتار از باغ های این منطقه به روش های آبیاری نوین تجهیز شده و اجرای این سامانه در سطح 300 هکتار دیگر از باغ این محدوده که در جنوب قزوین واقع شده اند نیز از محل اعتبارهای سفر ریاست جمهوری به قزوین در حال انجام است.
تاکنون 36 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان قزوین اعم از باغ ها و مزارع به روش های آبیاری مدرن تجهیز شده اند.

منبع: ایرنا

QR:تغییر شیوه آبیاری راه پیشگیری از بحران آب

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *