پایگاه خبری تحلیلی آب ایران

آخرین اخبار
سرویس خبری: آب
کد خبر: 30945
تاریخ: 20 دی 1395
زاینده رود از ۲۸ دی ماه پرآب می شود

زاینده رود از ۲۸ دی ماه پرآب می شود

آب سد زاینده رود از 28 دیماه برای مدت 22 روز، به میزان 46 متر مکعب در ثانیه برای اراضی کشاورزی، رهاسازی خواهد شد تا کشاورزان به نسبت حجم آبی که رها سازی می شود به کشت و کار خود بپردازند.

پایگاه خبری تحلیلی آب ایران: آب سد زاینده رود از 28 دیماه برای مدت 22 روز، به میزان 46 متر مکعب در ثانیه برای اراضی کشاورزی، رهاسازی خواهد شد تا کشاورزان به نسبت حجم آبی که رها سازی می شود به کشت و کار خود بپردازند.
در یازدهمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضور وزیر نیرو رها سازی آب سد زاینده رود از ۲۸ دی ماه و مدیریت مصرف 5 درصدی آب در مصارف شرب و کشاورزی اصفهان مصوب شد.
“مهرزاد احسانی ” مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرز شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در حاشیه یازدهمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در ساختمان ستادی وزارت نیرو، با بیان این مطلب که یکی از مهم ترین موارد مطرح شده در این جلسه مربوط به امکان رها سازی آب از سد زاینده رود بوده است، اظهار داشت: کشاورزان منطقه از مدت‌ها قبل منتظر خبر خوشی بودند که با توجه به وضعیت بارش ها آیا امکان رهاسازی آب وجود دارد یا خیر که با توجه به بارش های خوبی که در منطقه اتفاق افتاد، می توانیم خبر مسرت بخش رهاسازی آب از سد زاینده رود را به کشاورزان حوضه آبریز زاینده رود بدهیم.
وی با اشاره به اینکه امکان رها سازی آب برای کشت دوم پائیزه فراهم است، افزود: از 28 دیماه برای مدت 22 روز برای اراضی کشاورزی، رهاسازی آب انجام خواهد شد تا کشاورزان به نسبت حجم آبی که رها سازی خواهد شد کشت و کار خود را انجام دهند.
مهرزاد احسانی ادامه داد: میزان رها سازی آب برای کشاورزان از سد زاینده 46 متر مکعب در ثانیه است که به مدت 22 روز انجام خواهد گرفت.
وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به ورودی های سد زاینده، در ابتدای بهار نیز این رهاسازی متناسب با حجم آبی که در روزهای پایانی دی ماه رهاسازی می‌شود، اجرایی خواهد شد.
مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌ زاینده رود با اشاره به اینکه میزان بارش ها در بالادست حوضه آبریز زاینده رود از ابتدای مهرماه تا 17 دیماه بیش از 670 میلی‌متر بوده است، افزود: این بارش ها زمینه لازم را برای برای رها سازی آب از سد زاینده رود فراهم کرده است.
او با اشاره به اینکه در زمان حاضر سد زاینده رود حدود 248 میلیون مترمکعب آب را در خود جای داده است، افزود: اگر بارش های دیماه نبود حجم مخزن سد زاینده حدود 170 میلیون متر مکعب بود.
احسانی ادامه داد: ورودی آب به سد زاینده‌رود از ابتدای مهرماه تا 17 دیماه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی تصریح کرد: سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است که در اواخر دیماه و بهمن ماه جاری، شاهد بارش های بیش از حد نرمال در حوضه آبریز زاینده رود و بخصوص در قسمت های غربی آن خواهیم بود.
مدیر کل دفتر مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌ زاینده رود در ادامه افزود: مباحثی همچون کنترل برداشت های غیر مجاز، تاکید بر نصب لوازم اندازه گیری جریان آب و صرفه جویی 5 درصدی در بخش های شرب و صنعت از دیگر تصمیمات این جلسه بود که متعاقبا ابلاغ خواهد شد.
در یازدهمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود که مصوب شورای عالی آب است، وزیر نیرو به عنوان رئیس شورا، استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و معاونان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان حفاظت از محیط زیست، نمایندگان صنف کشاورزان اصفهان و چهار محال و بختیاری، نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و جمعی از مدیران ارشد حوضه آب وزارت نیرو حضور داشتند.

منبع: ایلنا

QR:زاینده رود از ۲۸ دی ماه پرآب می شود

هم اکنون می توانید با کمک بارکدخوان گوشی هوشمندتان، این بخش را همراه خود داشته باشید.
برای این کار، برنامه بارکدخوان گوشی تان را اجرا کرده و سپس دوربین گوشی را روی نگاره بارکد خبر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *